layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości

rzeszow piosenki

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie oraz Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zapraszają z okazji Narodowego Święta Niepodległości na patriotyczny koncert pt. ZAKAZANE PIOSENKI w wykonaniu Solistów i Reprezentacyjnej Grupy Artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierownictwem Tomasza Filipczaka.

10 listopada 2019 roku, godz. 17.00, Politechnika Rzeszowska - Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne, al. Powstańców Warszawy

12, aula V-1.

Wstęp wolny.

Kierownictwo artystyczne, pomysł, scenariusz, reżyseria, przygotowanie i opieka wokalna - Anna Czenczek
Ruch sceniczny - Karolina Majdan-Solecka
Aranżacje - Jarek Babula, Tomasz Filipczak

Wystąpi zespół w składzie:
Tomasz Filipczak - fortepian
Justyna Baran - skrzypce
Paulina Ryjak - altówka
Adam Misiak – wiolonczela
Mirosław Wiśniewski – kontrabas
Przemysław Kuczyński - perkusja

Patronat honorowy: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Koncert „Zakazane piosenki”
Zakazane piosenki były utworami antyniemieckimi, które powstawały w czasach II wojny światowej „na ulicach” okupowanych miast. Tworzyły je orkiestry podwórkowe i uliczni śpiewacy.
Autorski projekt dr Anny Czenczek - dyrektor Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie zawiera dwa utwory z filmu pt. Zakazane piosenki” tj.: „Warszawo ma” i „Siekiera, motyka”. Pozostałe utwory są pieśniami wojskowymi, patriotycznymi i legionowymi, które śpiewali walczący żołnierze lub je tworzyli w czasie walk. Utwory: „Utwór „Deszcz, jesienny deszcz” powstał w 1943 roku i zdobył szczególną popularność w Zgrupowaniu „Kampinos” Armii Krajowej. Utwór „Orlątko” został napisany przez Artura Oppmana w czasie walk o Lwów w 1918 roku. Utwór „Ułani, ułani”, zaliczany do pieśni legionowych i strzeleckich, jest pieśnią kawalerii powstałą w 1917 roku, a pełna wersja „Poboru na dziewczynki” powstała najprawdopodobniej w 1916 roku.

Wybór repertuaru został dokonany tak, aby był zróżnicowany i atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców, a tym samym wpływał na upowszechnianie wiedzy na temat polskiego doświadczenia historycznego, tradycji narodowej, historii kultury polskiej. Projekt koncertowy będzie miał również istotną wartość dla promocji tradycji oręża polskiego, przyczyni się do rozbudzania i kształtowania postawy patriotycznej, obywatelskiej, pro obronnej. Ma również za zadanie promować twórczość regionalną – utwory „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli” (1919 rok) i „Leguny w niebie” (1920 rok) zostały napisane przez żołnierza, legionistę i poetę pochodzącego z Rzeszowa - Adama Kowalskiego.

Miejsce Politechnika Rzeszowska - Regionalne Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne i Biblioteczno-Administracyjne, al. Powstańców Wa