layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Jaśliska: Warsztaty serowarskie i chlebowe

191107 warsztaty daliowa

W listopadzie będziemy po raz piąty warzyć sery i piec chleby w województwie Podkarpackim. Nasze warsztaty odbędą się w agroturystyce Dzikie Wino w Daliowej koło Rymanowa Zdroju.

Nasze warsztaty to dwudniowy, intensywny kurs warzenia serów.

W tym czasie poznasz sekrety wytwarzania podstawowych serów a pozyskana wiedza pozwoli Ci już samodzielnie wytwarzać znane sery a nawet tworzyć własne serowe kompozycje.

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczniemy od wspólnego zrobienia Sera Korycińskiego. Potem już samodzielnie, przy dwuosobowych stanowiskach będziesz warzył własne sery. Pierwszy będzie tzw. Ser Żuławski zwany też Hand Kase. Od Ciebie będzie zależało czy zrobisz go jako ser dojrzewający czy do szybkiej konsumpcji. Pierwszy dzień warsztatów ukoronujemy zrobieniem Goudy. W przerwach technologicznych przygotujemy zaczyn na chleb na zakwasie.

Drugiego dnia zrobimy prawdziwe Camemberty i sery typu Oscypek. Zrobimy także góralską Gołkę i upieczemy też nasze chleby na zakwasie.

Zrobione sery zabierzesz ze sobą do domu do zjedzenia w gronie przyjaciół lub dalszego dojrzewania ( Gouda i Camembert ).

Pracujemy na podpuszczce mikrobiologicznej także nasze sery są idealne dla wegetarian.

Zajęcia prowadzimy na mleku krowim ale szeroko omawiamy różnice związane z serami owczymi i kozimi.

Osoby zainteresowane będą mogły nabyć zestawy startowe.

Na zakończenie, uczestnicy otrzymają dyplomy ukończenia warsztatów oraz materiały zawierające przepisy.

Wiedza i umiejętności pozyskane w czasie naszych warsztatów pozwala planować otwarcie własnej profesjonalnej serowni. W takim przypadku udzielamy uczestnikom warsztatów bezpłatnej pomocy związanej z uwarunkowaniami prawnymi, wyborem sprzętu serowarskiego, marketingu produktu itp.

Pod podanym niżej telefonem i mailem działa "Gorąca Linia" czyli możliwość konsultacji i pomocy w przypadku problemów czy wątpliwości przy produkcji serów.

Koszt warsztatów 590 zł.
Koszt noclegu wraz z wyżywieniem od osoby 120 zł.
Pokoje 2 i 3 osobowe. Dopłata za pokój 1 osobowy 40 zł.
Opłata za osobę towarzyszącą ( nocleg i wyżywienie ) nie biorącą udziału w warsztatach 120 zł/os.
Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 200 zł od osoby.

Jeżeli jesteś zainteresowany to prosimy o maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - zwrotnie wyślemy Ci formularz zgłoszeniowy i dane do wpłaty zaliczki.

Warsztaty poprowadzi Joanna Włodarska, twórca Akademii Siedliska pod Lipami - serowar i specjalistka od wypieku chleba na zakwasie, dziennikarka kulinarna, szefowa kuchni, .

W przypadku odwołania szkolenia z powodu braku odpowiedniej ilości osób, zaliczka zostaje w całości zwrócona na podane konto. W przypadku rezygnacji z udziału i zawiadomienie nas o tym w czasie nie krótszym niż dwa dni przed warsztatami zaliczka nie przepada lecz może być przekierowana na dowolne, organizowane przez nas, wybrane przez Państwa warsztaty.

Nie pasuje ci miejsce lub termin? Sprawdź terminy innych warsztatów.
Nasze kalendarium:
https://akademiasiedliska.blogspot.com/

Kontakt:
Joanna Włodarska
505-977-924
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miejsce pin Agroturystyka Dzikie Wino, Daliowa 13, 38-485 Jaśliska koło Rymanów-Zdrój