layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: Spektakl "Calineczka" przy Fontannie Multimedialnej

Spektakl „Calineczka” w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, ze scenografią Dariusza Panasa, muzyką Huberta Pyrgiesa i choreografią Marty Bury swoją premierę miał w 2016 roku. Od tego czasu spektakl prezentowany był na kilku prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach (w tym także w wersji plenerowej), zdobywając wyróżnienia za muzykę i scenografię na jednym z najważniejszych polskich festiwali teatrów lalkowych - Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Podczas festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019 spektakl zostanie jednak zaprezentowany w zupełnie nowej odsłonie. Muzykę autorstwa Huberta Pyrgiesa wykona zespół wokalny złożony z wokalistów i beatboxerów z trzech krajów partnerstwa wschodniego (Polska, Ukraina, Bułgaria), w składzie:

Adriana Plamenova Nikolova vel. Pe4enkata (Sofia, Bułgaria) - aktualna mistrzyni świata w beatboxie. Mimo młodego wieku zdobyła już bardzo duże doświadczenie sceniczne na całym Świecie. W swojej twórczości łączy słowiańskie melodie z beatboxem, śpiewem operowym oraz wykorzystuje elektroniczne efekty.

Volodymyr Pankiv (Drohobycz, Ukraina) - Solista Opery Krakowskiej. Bas/baryton.

Jan „Elf” Czerwiński (Gdańsk, Polska) - Mistrz Polski w beatboxie 2018 (kategoria „Loopstation”). Tworzy pełne kompozycje z użyciem wyłącznie Loop Station i własnego głosu.

Hubert Pyrgies (Lublin, Polska) - kompozytor, wokalista. Lider zespołów „Chonabibe” oraz „Bajki o dorosłych”.

Muzyka wykonana będzie techniką a capella i beatbox z wykorzystaniem partii instrumentalnych (dzwonki harmoniczne, perkusjonalia, syntezatory). Muzyka ta będzie doskonale komponować się ze spektaklem „Calineczka”, wymyślonym przez reżysera jako zabawa formą, ruchem i dźwiękiem, tworzonym na żywo na scenie. Historia „Calineczki” - często jedna z pierwszych baśni, które rodzice opowiadają swoim dzieciom, jest bogata w przygody, zdziwienia i zachwyty nad światem w makro i mikro skali. Spektakl, tak jak i baśń, która była inspiracją do jego powstania, ukazuje świat z perspektywy małego dziecka, dla którego wszystko wokół jest ogromne, nowe i intrygujące, ale przez swój ogrom czasem także straszne. Twórcy spektaklu, aby oddać skalę otaczającego Calineczkę świata, postawili na wykorzystanie ciekawych, wielkich form, które dzięki aktorom zaczynają tworzyć sceniczną rzeczywistość. Ukazując widzom – także tym dorosłym – rzeczywistość widzianą oczyma malca, stawiają na te środki teatralnego wyrazu, które są odbierane najmocniej przez dzieci. Przedstawienie odchodzi od tekstu, komunikując się z widzami za pomocą obrazów. Dzięki współpracy wszystkich twórców przedstawienia widzowie otrzymują barwne, żywiołowe i pobudzające wyobraźnię widowisko.

W spektaklu zagrają aktorzy rzeszowskiego Teatru „Maska”: Malwina Kajetańczyk, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Henryk Hryniewicki, Tomasz Kuliberda, Robert Luszowski i Andrzej Piecuch.

Miejsce Fontanna Multimedialna Rzeszów Aleja Lubomisrkich, 35-213 Rzeszów