layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: 10. Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy

rzeszow piknik odkrywcowDzień Odkrywców – Interaktywny Piknik Wiedzy to niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich – małych i dużych odkrywców. 8 czerwca 2019 punktualnie o godz. 11.00 na scenie głównej zlokalizowanej tuż przed wejściem do budynku V Politechniki Rzeszowskiej, zainaugurujemy oficjalnie po raz 10. coroczne święto nauki...

Jak piknikowa, pielęgnowana od lat tradycja każe, pokrojony zostanie specjalny tort i zaraz po odprawieniu degustacji można będzie rozpocząć spacer pasażami tematycznymi. Można będzie odwiedzić 4 strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Swoje osiągnięcia zaprezentuje ponad 300 uczestników z różnych instytucji działających w temacie popularyzacji nauki i techniki w tym 20 kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej. Gośćmi będą również koła naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Warszawskiej.

Miasteczko namiotowe zlokalizowane będzie wokół budynku, ale wybrane atrakcje, jak spektakularne pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit czy Wykład Gościa Specjalnego - Wiktora Niedzickiego "Historia brudu" - w aulach Budynku V Politechniki Rzeszowskiej.

W holu budynku V PRz - Wystawa "Świat w miniaturze" będzie nie lada gratką dla sympatyków modelarstwa.

Będą interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, wzornictwa przemysłowego, awioniki, logistyki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat i rycerstwa epoki Grunwaldu. Dorobek naukowy i popularnonaukowy, projektowy i konstrukcyjny kół naukowych techników, szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych.

Można będzie spotkać się ze sztuką - malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i... muzyką...

A także sprawdzić na czym polega kuchnia molekularna czyli połączenie gastronomii z nauką. Zobaczyć jak przebiega proces przygotowywania wyjątkowych potraw przy użyciu technik i sprzętów dawniej wykorzystywanych raczej przez naukowców niż kucharzy.

Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji... od momentu gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny tegorocznego 10. Dnia Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej... Dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa, szybownictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki...

A... na zakończenie tej kwantowej propozycji (czytaj: porcji ;-) to od czego zaczęliśmy: „ A long time ago in a galaxy far far away... „ Tłumaczyć chyba nie potrzeba nawet tym, którzy słabo znają język angielski i do tego nie widzieli ani jednego filmu sagi Georga Lucasa! Gwiezdne Wojny, a przede wszystkim ich technika i kultura za sprawą niezwykłej kolekcji.

Przedsięwzięcie co roku cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa i regionu. Przez teren Pikniku w ciągu 7 godzin trwania imprezy przewinęło się szacunkowo kilka tysięcy osób. Przybyły zarówno grupy zorganizowane ze szkół jak i całe rodziny.

Nasz projekt to już znane na forum krajowym wydarzenie w obszarze popularyzacji wiedzy naukowej. Biorąc pod uwagę zainteresowanie jakie wygenerowały dotychczasowe edycje Dnia Odkrywców oraz ogromną frekwencję wśród odwiedzających jaką odnotowaliśmy, możemy śmiało mówić o olbrzymim potencjale medialnym i promocyjnym.

Będą liczne atrakcje dla najmłodszych, trochę starszych i zupełnie dorosłych:) Tradycyjnie od 5 do 105 lat.

Zapraszamy! Wstęp wolny a wszystkie atrakcje dostępne tradycyjnie - nieodpłatnie.

Więcej na https://www.facebook.com/piknikwiedzydzienodkrywcow/

Miejsce Rzeszów