layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: premiera animowanego filmu "Sklep Schaittra" w WDK

W piątek, 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera animowanego filmu „Sklep Schaittra” autorstwa Bartosza Babelskiego i Jacka Guta. Fabuła wykonana metodą animacji przenosi widza do rzeszowskiego, XIX-wiecznego sklepu należącego do ówczesnego kupca i entomologa – Ignacego Schaittra. Bezpłatny pokaz rozpocznie się o godz. 17.30.

Rzeszów. Wiosna 1855 roku. W sklepie Ignacego Schaittra gwarno i tłoczno od samego rana. Nic dziwnego. Dostać tu można konserwy, kawę, herbatę, kosmetyki, proch strzelniczy, terpentynę, a nawet wina szampańskie. Kupiec jako jedyny w mieście sprzedaje wszelkiego rodzaju towary kolonialne, apteczne oraz farby i nasiona. Przez otwarte okna do pomieszczenia „wlatują” głośne rozmowy i przekomarzania Żydów. Herc i Srul jak zwykle kłócą się o klientów.

- Herc, dlaczego Pan pod moim sklepem towar oferujesz? – pyta Srul.

- Mnie na ulicy wolno wszystko w sprawie handlu. Ja temu Panu buty skórkowe pierwszej jakości sprzedaję – odpowiada Herc.

W gwarze i pośpiechu miasta nie brakuje codziennych problemów, spraw do załatwienia i starań o połączenie linią kolejową Rzeszowa z Krakowem. Tak pokrótce można opisać 13-minutową produkcję „Sklep Schaittra”, której fabuła wnika w XIX-wieczne rzeszowskie środowisko kupieckie i opowiada o perypetiach Ignacego Schaittra, znanego kupca i entomologa.

Premiera „Sklepu Schaittra” odbędzie się w piątek, 7 czerwca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bezpłatny pokaz zaplanowano na godz. 17.30.

Zwiastun: www.youtube.com/watch?v=teGbHy-beiI

Miejsce Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie