layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Kalendarz wydarzeń

Rzeszów: FESTIWAL PRZESTRZENI MIEJSKIEJ

rzeszow przestrzenFestiwal, odbywający się co roku zazwyczaj w innym miejscu, nadaje nowy charakter przestrzeni miejskiej, ożywiając i rewitalizując daną przestrzeń. Miejsca wybierane na festiwal bywają zaskakujące jak hale obrabiarek PKP, czy fosa Zamku, bądź pomieszczenia kamienicy przy al. Piłsudskiego.

Festiwal to nie tylko super miejscówki, ale przede wszystkim świetna muzyka.

FPM 2018 odbędzie się w dniach 7-10 czerwca w fosie Zamku Lubomirskich. Jak niedawno pisaliśmy, na festiwalu wystąpią zespół KAMP!, trio łączące popową elektronikę z klubowym brzmieniem, oraz Baasch, czyli Bartosz Schmidt, który obraca się głównie w klimatach indie pop i synth pop.

Organizatorzy FPM 2018 podali kolejnych artystów, którzy wystąpią podczas festiwalu. To warszawski elektroniczny zespół Decadent Fun Club, oraz poznański duet Rebeka, który tworzą Iwona Skwarek i Bartek Szczęsny. Oboje łączą muzykę elektroniczną z ambitnym popem.

DFC to laureat Jarocińskich Rytmów Młodych podczas Jarocin Festiwal w 2017, w ciągu roku zespół wydał trzy single: „Serendipity”, „Glitterball” i “Stardust”. DFC to konstelacja złożona z muzyków zespołów Out of Tune i Krem oraz wokalisty podpisującego się Paveu Ostrovsky, który w 2010 roku pojawił się w programie „Mam Talent”.

W styczniu 2018 Decadent Fun Club otrzymał „Szczotę” – nagrodę muzyczną przyznawaną corocznie przez Annę Gacek i Piotr Stelmacha podczas „Offensywy De Luxe” w Trójce. Zespół został wyróżniony jako „nadzieja roku”.
Rebeka

Rebekę z kolei w 2008 roku założyła Iwona Skawrek, wokalistka Hellow Dog. Dwa lata później dołączył do niej Bartek Szczęsny, znany producent muzyczny. Rebeka zadebiutowała w 2013 r. albumem „Hellada”, łączącym post-punkowe gitary, industrialne syntezatory i wirujące basy.

„Helladę” uznano jednym z najlepszych albumów w polskiej muzyce elektronicznej. 18 marca 2018 roku ukazał się drugi album Rebeki – „Davos”, pełen różnorodnych piosenek – od melancholijnych po klubowe energetyczne brzmienia.
Julia Marcell na zakończenie

Decadent Fun Club i Rebeka na FPM 2018 zagrają 10 czerwca. Ostatni dzień festiwalu zakończy koncert Julii Marcell, czyli Julii Górniewicz. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy muzyki alternatywnej.

Julia Marcell jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów i multiinstrumentalistką, która do tej pory nagrała cztery albumy – ufundowane dzięki internautom „It Might Like You” z 2008 roku, „June” z 2011, z piosenkami „Matrioszka” i „Echo”, które długo zajmowały wysokie pozycje list przebojów, „Sentiments” oraz ostatni „Proxy”

Za swoją twórczość Julia otrzymała w 2012 roku Paszport Polityki w kategorii Muzyka Popularna, Fryderyka 2012 w kategorii Muzyka Alternatywna, ale też Nagrodę Artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego 2011.

Płyty Julii Marcell spotkały się z uznaniem publiczności, dziennikarzy oraz ludzi związanych z kulturą, nie tylko w Polsce – ukazały się również w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Obok własnych piosenek, Julia Marcell pisze również muzykę do filmu i teatru.

Julia jest autorką m.in. ścieżki dźwiękowej do najnowszego obrazu Przemysława Wojcieszka „Jak całkowicie zniknąć” (2015), oraz sztuk teatralnych „Kamienne niebo zamiast gwiazd” (2014) oraz „Kronos” (2014) w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.
Błażej Król i Kroki

Koncertową część festiwalu 8 czerwca rozpocznie w Polskim Radiu Rzeszów Błażej Król, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, założyciel i lider wielu grup muzycznych, w tym m.in. Kawałek Kulki i UL/KR. Błażej łączy muzykę instrumentalną z elektroniczną. Jest jednym z najlepszych tekściarzy młodego pokolenia: imponuje doborem słów, swobodą wyrazu i łatwością. Był nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyki popularnej za 2015 rok.

Koncerty FPM 2018 są bezpłatne.

PROGRAM FPM 2018

Sobota-niedziela (2-3 czerwca)

– 12:00-12:00 – WARSZTATLON / miejsce: Kwadrat (ul. Bardowskiego)

CZWARTEK (7 czerwca)

ArchiCzwartek

– 16:00 – 22:00 – „Galeria Bezdomna” wieszanie prac / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF

– 18:00 – Warsztaty i nagrania z field recordingu całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich

Piątek (8 czerwca)

– 16:00 – 18:00 – „Galeria Bezdomna” wieszanie prac / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF

– 19:00 – „Galeria Bezdomna” wernisaż wystawy / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF

– 19:00 – koncert w Polskim Radiu Rzeszów

– 20:00 – Wernisaż wystawy prac studentów ASP / miejsce: Galeria r_z

– 21:00 – „W poszukiwaniu ciszy” projekcja filmu + krótkie wprowadzenie do zagadnienia field recordingu / miejsce: Letni ogródek Estrady Rzeszowskiej, Parking przy Estradzie Rzeszowskiej

całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich

całodniowe – Warsztaty i nagrania z field recordingu

Sobota (9 czerwca)

– 11:00 – „Jak otwierać uszy?” warsztaty z field recordingu dla rodzin / miejsce start: fosa Zamku Lubomirskich (namiot)

– 13:00 – 17:00 – Warsztaty dla dzieci Hocki Klocki / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich

– 16:00 – 18:00 – Spacer architektoniczny / miejsce start: fosa Zamku Lubomirskich

– 19:00 – 22:00 – Koncerty

– 22:00 – Afterparty

– 12:00-20:00 – Wystawa prac studentów ASP / miejsce: Galeria r_z

– 14:00-20:00 – „Galeria Bezdomna” wystawa / miejsce: Galeria Nierzeczywista RSF

całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP / miejsce: Aleja Lubomirskich

Niedziela (10 czerwca)

– 13:00 – 17:00 – Warsztaty dla dzieci Hocki Klocki / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich

– 16:00 – 18:00 – Spacer architektoniczny / miejsce start: Rynek

– 18:00 – Finał WARSZTATLONU / miejsce: fosa Zamku Lubomirskich (scena)

– 19:00 – 22:00 – Koncerty

– 12:00-20:00 – Wystawa prac studentów ASP miejsce: Galeria r_z

całodniowe – Wystawa projektów studentów ASP miejsce: Aleja Lubomirskich

 

 

 

 

Miejsce Rzeszów, Fosa Zamku Lubomirskich