layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Festiwal „Barwy Pogranicza” w Rzeszowie

140825 barwyFESTIWAL „BARWY POGRANICZA” W RZESZOWIE.

"Barwy Pogranicza" to festiwal łączący nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza, ale przede wszystkim łączący dwie kultury: polską i ukraińską. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 30 sierpnia 2014 r. w Rzeszowie, na Bulwarach nad Wisłokiem. Organizatorem Festiwalu „Barwy Pogranicza" jest Urząd Miasta Rzeszowa.

 

Festiwal „Barwy Pogranicza" jest wspólną inicjatywą trzech miast partnerskich: Rzeszowa, Iwano-Frankiwska oraz Łucka, realizujących projekt pn. „Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza", finansowany ze środków Unii Europejskiej. W programie Festiwalu znajdą się między innymi: koncerty, happening malarski i spektakl teatralny. Ideą Festiwalu jest ukazanie bogactwa ukraińskiej kultury współczesnej i promowanie inicjatyw, które łączą artystów z Polski i Ukrainy.

Spojrzenie na ukraińską kulturę

Festiwal otworzy kino plenerowe. Tuż za sceną na rzeszowskich bulwarach powstanie specjalna strefa kinowa z wielkim ekranem oraz siedzeniami dla publiczności. Podczas dwóch wieczorów, 26 i 27 sierpnia, będzie można zobaczyć klasykę ukraińskiej kinematografii, filmy krótkometrażowe oraz familijne. Z kolei 28 sierpnia, na scenie na bulwarach wystąpi zespół teatralny z Łucka – „GaRmYdEr". Artyści zaprezentują sztukę „Tajemnica miłości". Jak opowiada Ruslana Porytska – kierownik artystyczny Teatru „GaRmYdEr" - „Ten spektakl nie potrzebuje żadnych wyjaśnień. Jest raczej rytuałem; nagim, pięknym, mistycznym, optymistycznym. Muszą go Państwo sami zobaczyć, usłyszeć i poczuć". Przedstawienie składa się z trzech historii opowiadających o miłości.

Różne odcienie muzycznych wrażeń

Sztuki plastyczne i muzyka będą motywem przewodnim kolejnych dni festiwalu. W ciągu dnia od 27 do 30 sierpnia odbędzie się happening malarski. Mieszkańcy Rzeszowa będą mieli okazję malować wspólnie z artystami z Polski i Ukrainy. Każdy będzie mógł zobaczyć proces powstawania prac malarskich przy zastosowaniu różnorodnych technik i stylów. Atrakcją wieczoru będzie natomiast muzyka. W dniu 29 sierpnia na scenie zabrzmią młode ukraińskie grupy muzyczne: RiPlay, FIOLET, Cvit Kulbaby, KoraLLi. Od godz. 18:00 na rzeszowskich bulwarach zapanują brzmienia łączące ze sobą m.in.: rock, pop, etnofunk. W dniu 30 sierpnia o godz. 19:00 rozpocznie się koncert finałowy, podczas którego usłyszymy zespół Dagadana oraz Karbido z charyzmatycznym liderem -Jurijem Andruchowyczem. Obydwa projekty opierają się na polsko-ukraińskiej współpracy. Kwartet Dagadana łączy różne style muzyczne, przeplatając jazz, folk i elektronikę. Pełne humoru koncerty Dagadany, pokazują, że jest to ten rodzaj muzyki, który uszczęśliwia zarówno słuchaczy, jak i twórców. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne „plastikowe" brzmienia, transowy kontrabas oraz wykorzystanie dziecięcych instrumentów muzycznych, to recepta artystów na oczarowanie słuchacza dźwiękami. Jurij Andruchowycz – pochodzący z Iwano-Frankiwska pisarz – w ten wieczór ujawni swój muzyczny talent. Wspólnie z zespołem Karbido artysta zaprezentuje najnowszy projekt muzyczny: „Atlas Estremo". Ten „skrajny muzyczno-literacki przewodnik" powstał na podstawie „Leksykonu Miast Intymnych" i jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną Ukrainy. Muzycy zaprezentują alternatywne brzmienia splecione z odtwarzanymi i miksowanymi na żywo projekcjami wideo.

Festiwal "Barwy Pogranicza" powstaje na styku dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Wydarzenie łączy nowoczesne trendy z folkową tradycją pogranicza. Projekt jest wspólną inicjatywą trzech miast partnerskich: Rzeszowa, Iwano-Frankiwska oraz Łucka.

W programie znajdą się koncerty ukraińskich grup muzycznych, spektakl taneczno-teatralny, malarski happening oraz kino plenerowe. Celem eventu jest pokazanie bogactwa ukraińskiej kultury współczesnej i promowanie inicjatyw, które łączą artystów z Polski i Ukrainy.

Festiwal otworzy kino plcenerowe. Podczas dwóch wiezorów (26 i 27 sierpnia), będzie można zobaczyć klasykę ukraińskiej kinematografii. Natomiast dzień później wystąpi zespół teatralny z Łucka – Garmyder. Artyści zaprezentują spektakl „Tajemnica miłości". Sztuki plastyczne i muzyka będą motywem przewodnim ostatnich dwóch dni festiwalu. 29 i 30 sierpnia na bulwarach odbędzie się happening malarski. Wszyscy mieszkańcy Rzeszowa będą mieli wyjątkową okazję malować wspólnie z doświadczonymi artystami z Polski i Ukrainy.

Główną atrakcją festiwalu będą dwa dni koncertów. Na scenie wystąpią młode ukraińskie grupy muzyczne: Fiolet, Kullbaby, Riplay, Koralli. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert finałowy. Wystąpią dwie grupy: Dagadana oraz Andruchowycz & Karbido. Obydwa projekty opierają się na polsko-ukraińskiej współpracy.

Festiwal powstaje w ramach projektu "Wspólna sieć współpracy w sferze kultury i opieki społecznej na rzecz rozwoju miast polsko-ukraińskiego pogranicza", finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.barwypogranicza.pl.

 

 Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1