layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

30. Ogólnopolski Konkurs Tańca Ludowego

141013 taniecOGÓLNOPOLSKI KONKURS TRADYCYJNEGO TAŃCA LUDOWEGO jest unikalną formą działalności kulturalnej upowszechniania tradycyjnego folkloru tanecznego od 1984 roku. Od ćwierć wieku Konkurs skupia uczestników z całej Polski, którzy z zamiłowaniem i pasją przedstawiają folklor taneczny swojego regionu. Głównym celem Konkursu jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego tańca ludowego, jego upowszechnianie i dokumentacja wideofoniczna.

 

30. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego - świeto tradycyjnego tańca i muzyki ludowej. Konkurs organizowany jest przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z s. w Trzcianie. Artyści ludowi z całej Polski zawitają do Rzeszowa, aby w październikowy weekend tj. 18 i 19 października 2014 po raz kolejny przedstawić folklor muzyczny swojego regionu. W tym roku gościć będziemy tancerzy z 21 grup tanecznych i 18 par tanecznych z Łowicza, Kurpi, Podhala, województw wielkopolskiego, małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego łącznie około 500 osób.

18 października od godz. 9.00 w Gminnym Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z. s w Trzcianie odbędą się prezentacje konkursowe w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych. Po występach konkursowych rozpocznie się zabawa ludowa. Do tańca przygrywać będą kapele ludowe, które towarzyszyły grupom tanecznym w Konkursie.

Natomiast 19 października o godz. 11.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się Koncert Galowy, gdzie nastąpi wręczenie nagród i statuetek pamiątkowych laureatom. Wszyscy zgromadzeni będą mieli możliwość obejrzenia wystawy eksponującej archiwalne zdjęcia
z poprzednich edycji Konkursu. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Podtrzymywanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru. Pozwala zachować w pamięci to, na co pracowały wszystkie przeszłe pokolenia. Cały dorobek artystyczny wszystkich zespołów jest skarbnicą tradycji ludowych z różnych regionów Polski.

Tegoroczną edycję Konkursu zrealizowano przy pomocy środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronat nad Konkursem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Wstęp darmowy

 

 

W Konkursie uczestniczą autentyczne grupy i pary taneczne nieskażone ręka choreografa. Jury zwraca uwagę na jak najwierniejsze odwzorowanie elementów, poszczególnych tradycji regionalnych. Bardzo istotny jest strój ludowy właściwy dla danego regionu, towarzyszenie kapeli na żywo podczas występu z odpowiednim składem instrumentów, oraz autentyczność prezentowanych tańców, muzyki, śpiewu i gwary. Uczestnicy oceniani są w dwóch kategoriach tj. grup tanecznych i par indywidualnych, oraz trzech kategoriach konkursowych: tańce wykonywane powszechnie, tańce obrzędowe oraz tańce zabawy. Najbardziej cenni dla formuły Konkursu są autentyczni nosiciele wiejskich tradycji tanecznych z najstarszego pokolenia.

Prezentowane i dokumentowane podczas Konkursu tradycyjne tańce ludowe z poszczególnych regionów Polski pozwalają ocalić je od zapomnienia i zachować dla kolejnych pokoleń. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie przez 26 lat zgromadził unikatowy audiowizualny zapis prezentacji konkursowych z poszczególnych regionów Polski. Na jej podstawie powstało wiele prac naukowych.

Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest bardzo istotny w kultywowaniu i popularyzacji kultury ludowej. Konkurs ma swoje stałe grono uczestników i odbiorców tej jakże ważnej dla ochrony dziedzictwa kulturowego imprezy.

 

 Kalendarz wydarzeń

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30