layout-wrota-lipiec2014-tlo-turyst

turystyka.

layout-wrota-lipiec2014-przestrzen

mowiaca przegladarka    slabowidzacy   epuap

 

wrotapodkarpackie.pl

layout-wrota-lipiec2014-tlo-wrota-glowna

layout-wrota-lipiec2014-tlo-przedmiot-puste

Wieża widokowa stanęła na szczycie Cergowej

181119 cergowaWieża widokowa zbudowana na Cergowej w końcu dla turystów.

Beskid Dukielski to centralna cześć Beskidu Niskiego. Przeważają tu wąskie grzbiety - od strony północnej bardziej strome i spadziste, znacznie łagodniejsze od strony południowej. Wzniesienia nie przekraczają 1000 m n.p.m. Trzy najokazalsze to Baranie (754 m), Piotruś (728 m) i Cergowa (716 m). Ta ostatnia jest najbardziej znana i charakterystyczna ze swymi trzema szczytami. To właśnie na najwyższym wierzchołku zbudowano wieżę widokową dla turystów.

- Turysta zdobywając którąkolwiek z gór Beskidu Dukielskiego może być jednak nie do końca usatysfakcjonowany, ponieważ szczyty są tu mocno zalesione, co znacznie utrudnia widok na piękną panoramę okolicy - przyznaje Krystyna Boczar-Różewicz, specjalista ds. promocji w urzędzie miejskim w Dukli. - Jeżeli chodzi o punkty widokowe to niestety, jest ich mało, a najlepsze z nich to słowackie wieże widokowe nad Przełęczą Dukielską i wieża na Baranim.

Pomysł zbudowana na Cergowej platformy widokowej pojawił się już ponad 10 lat temu. Wśród jej propagatorów był m.in. Andrzej Bytnar, wówczas członek stowarzyszenia i wiceburmistrz Dukli a obecnie burmistrz.

Wybór Cergowej to nie przypadek. Jej szczyt przed stu laty był znakomitym miejscem widokowym. Budowla też nie jest pierwszą w tym miejscu. Wznosiła się tu już wieża triangulacyjna, która służyła do pomiarów geodezyjnych, a w czasie II wojny światowej była wykorzystywana do obserwacji. Z umieszczonej na niej półki jeszcze w latach 60. ub. wieku można było podziwiać wspaniałe widoki.

Budowę rozpoczęto w 2016 roku. Przedsięwzięcie było niełatwym wyzwaniem, przede wszystkim ze względy na warunki terenowe utrudniające transport materiałów. Prace się przedłużyły, ze względu na pożar w firmie, która wygrała przetarg. Zdążyła wykonać fundamenty. W pożarze spłonęła jednak zmagazynowanych elementów konstrukcji. Ostatecznie prace dokończyła ekipa z pow. tarzańskiego. Drewniana konstrukcja jest kopią wieży kościelnej, a autorami projektu poza prowadzącym zespół projektowy i logistykę urzędową mgr inż. arch. Stefanem Stempinem, był mgr inż. Roman Zimka w zakresie obliczeń konstrukcyjnych i mgr inż. arch. Marek Gransicki autor projektu architektonicznego i konstrukcyjnego.

Wieża ma wysokość prawie 22 m. i cztery poziomy widokowe. Z najwyższego - platformy z miejscami siedzącymi, przykrytej gontowym dachem - przy dobrej pogodzie roztaczają się widoki nie tylko na Beskid Niski ale też Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tarty.Kalendarz wydarzeń

Maj 2019
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2